Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Ve službách zla - Robert Galbraith

Ve službách zla - Robert Galbraith

9. červenec 2016 | 09.44 |

Ve službách zla

O čem je kniha?

Ve službách zla je třetí pokračování velice oblíbené a úspěšné detektivní série Roberta Galbraitha alias J. K. Rowlingové. Nyní se do toho Rowlingová obula hned ze začátku. Čerstvě zasnoubené Robin, která pracuje v detektivní kanceláři jako pomocnice, přijde v balíku zabalená ženská noha. Patrání se rozjíždí, Cormoran Strike, její nadřízený, má hned ze začátku spadeno na 3 muže, kteří by se mu chtěli mstít. Pouští se proto se svou spolupracovnicí do nebezpečného pátrání po vrahovi, který nejenže posílá poštou části ženských těl, ale zanechává za sebou i děsivě pobodaná oběti.

vesluzbachzla01

Co se mi líbilo?

Obávám se, že nejsem slovy schopná popsat, jak úžasná kniha to byla. To byla jízda. Ze čtení jsem byla v euforii, nacházela jsem se 4 dny naprosto mimo realitu. Knihy Rowlingové mě vždycky naprosto pohltí, obejmou ze všech stran, nejde, než jen sedět a hltat a hltat. Nekecám. Četla jsem už předešlé 2 díly (Volání kukačky, Hedvábník) a byla jsem bez sebe. Nejsem fanda detektivek, ale tahle detektivní série vejde do historie lidstva a já u toho nesmím chybět. Ten poprask kolem knihy je oprávněný. A jestli Vám vadí, tak se na něj vyprdněte, popadněte tuhle knížku a zabořte do ní nos. Je to neskutečně čtivé, neskutečně pružné, mrštné, šťavnaté, vydatné čtení, u kterého se nebudete nudit. To mi sakra věřte, sama jsem se nemohla odtrhnout.

vesluzbachzla02

Já absolutně netuším jak to Rowlingová dělá, ale zbožňuji její popisy, to, jakým způsobem vytvoří hlavní postavy - prostě je musíte milovat.

Jsou neskutečně realistické. Hodně tomu napomáhá místo, všechny její detektivní příběhy se odehrávají v Londýně. Slyšíte ruch ulice, cítíte smrad hospody, vidíte všechny postavy jako živé, hýbou se Vám před očima jako ve filmu. A najednou odtrhnete zrak od stránky a uvědomíte si, že sedíte v křesle. Ale v hlavě, v hlavě se proháníte s detektivem po rušných ulicích, v hlavě se perete v boxerském ringu, v hlavě jste úplně někde jinde. Tohle dokáže málo knih. Ale kvůli tomuto málu se vyplatí číst a pořád hledat. 

Příběh je plný zlomů, kousala jsem si nehty, podupávala nervozně nohou. Je v tom napětí, je v tom akce, je v tom šmrnc. Hned na začátku serozehraje velice zajímavá partie, kde naprosti detektivovi s milou Robin stojí tři potencionální vrazi. Ani jeden z nich není svatoušek. Kniha je psaná ze dvou pohledů, jeden patří detektivovi a jeho pomocnici, jeden patří vrahovi. Vidíte tak do hlavi hned 3 lidem naráz. Rowlingová dokázala mezi postavami brilantně přepínat, takže se pokaždé naladíte na trochu jinou vlnu a během čtení se rozhodně nenudíte. Já osobně doporučuji neodkládat. Zhltněte tu knihu naráz, vychutnávajte si jednotlivé stránky, ale čtení v polovině nedokládejte. Tahle kniha je jako smrž, kterou je třeba naráz pohltit, jakékoliv oddalování by Vás mohlo znechutit či odradit. 

Tentokrát se rozehraje i velice zajímavá vztahová linka, která doposud byla někde v pozadí, ale její náčrty jsou čitelné již v prvních dílech. Jsem si jistá, že Rowlingová má se svými postavami ďábelské plány, které odhalí v posledním díle své serie, všem spadne brada, v tomhle spočívá podle mě její genialita. Bavilo mě číst jak o pátrání po vrahovi, tak o vztazích mezi Robin a Cormoranem. Je vám jisté, že ti dva se mají rádi. Mají se rádi trochu víc, než by si sami dovolili připustit. Oba dva mají samozřejmě jiné vztahy, přes to všechno jejich pouto nabývá na síle, až vyvrcholí v něco, z čeho si okoušete všechny nehty, možná i ty na nohou. Nebojte, žádná červená knihovna, naopak, krásně vypracované vztahy v rovině reality. Mlaskám blahem.

Konec mě nezklamal. Naopak, byla to pořádná jízda, knihu jsem dočetla těsně před půlnocí a byla jsem hrozně moc zklamaná, že už je konec. Četla bych dál, i kdyby kniha měla 2 tisíce stránek. Vím, že bych je přečetla bez mrknutí oka. Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu.

vesluzbachzla03

Co se mi nelíbilo?

Já nemám co vytknout. Je pro mě čest číst takhle teplou knihu, nově vydanou, už teď se třesu na další díl. Ale to už jsem tu zmiňovala.

Přišlo mi hodnocení 5 z 5 nedostatečné, proto jsem si vytvořila unikátní medaili, kterou budu udělovat pouze takovým knihám, které si to dle mého doopravdy zaslouží. Knihy, od kterých jsem se nemohla odtrhnout, knihy, které mě chytnou za srdce, knihy, po kterých v životě jistojistě sáhnu ještě jednou, Knihy s velikým K. Moje medaile se tímto oficielně prohlašuje za platnou. Udělovat ji mohu jen já, kdyby nááááhodou by si někdo chtěl vypůjčit :D. Dalšímu dílu ZDAR! Nazdar!

5/5
Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/6-nikdo-nikde-donna-williams.html

medaile

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Ve službách zla - Robert Galbraith chaostheory®pismenkuje.cz 09. 07. 2016 - 10:15
RE(2x): Ve službách zla - Robert Galbraith hroznetajne 10. 07. 2016 - 13:06
RE: Ve službách zla - Robert Galbraith tlapka 09. 07. 2016 - 15:00
RE(2x): Ve službách zla - Robert Galbraith cojuliecetla 10. 07. 2016 - 13:09