Všechny řitě světa i ta má - Charles Bukowski

16. červenec 2016 | 12.00 |

vsechnyrite

O čem je kniha?

Kniha se skládá z 26 povídek, které spojuje jeden hlavní hrdina, muž jménem Chinaski. On sám nevystupuje v každé povídce, přesto je jakýmsi pojítkem všech krátkých povídek, které samy o sobě mají průměrně 4 stránky. Hlavní tématem všech povídek je alkoholizmus, sex, cigarety a těžký americký život. Celá kniha nám tak umožní nahlédnout do té části Ameriky, kde to slavné pozlátko již nedosahuje, část Ameriky, kde je život těžký. 

vsechnyrite

Co se mi líbilo?

Z počátku mě ta určitá hrubost a neotesanost bavila. Chlapi bavící se sázením "na koníčky", pitím piva k snídani a neustálým kouřením cigaret, ale čeho je moc, toho je příliš. Nejprve jsem se cítila pohoršená, ženy jsou v knize vychlastané trosky, slouží chlapům jako uklidňující onuce. Postupným čtením jsem otupěla, znásilňovalo se a fackovalo na každé druhé stránce. Potom už mě to přestalo bavit. Jistý bohémský život mi je sympatický. Chlapi, co buď dřou až potí krev nebo se válí na ulici zpití do němoty, jakýsi bezstarostný přístup k životu mi je docela blízký. Hlavní je mít 4 stěny a nějakou tu flašku nebo špačka. Ale potom se mi to hrozně zprotivilo, hlavní postavy mi byly odporné, byla jsem spíše naštvaná

vsechnyrite02

Přesto všechno jsem si v knize našla něco, co mě zaujalo, něco, proč jsem ji vlastně celou dočetla a neodložila v polovině (ano, přiznávám, posledních 10 stránek jsem přelítla a nevěnovala jim přílišnou pozornost, tak nějak mě to přestalo bavit). Na začátku totiž bylo pár povídek, které se mi hrozně moc líbily. Třeba muž, co se zamiluje do ženské figuríny a shledává ji jako ideální partnerku. Nebo příběh dvou chlapů, co pracují na železnici jako otroci a v konečném důsledku jsou okradeni majitelem firmy, ale nic si z toho nedělají. Taky příběh o chlapíkovi, který se ze samého dna dokázal díky sázení na dostihy vyšvihnout na úplný vrchol (a zase zpět). Chápu, pro někoho to bude kultovní čtení, najde si v tom tu jiskru, najde si v tom ten smysl, možná i jistý typ humoru. Ale mě to moc neoslovilo. Z počátku mě to bavilo, ale potom už mi ti přišlo všechno trapně stejné

vsechnyrite03

Co se mi nelíbilo?

Nelituji toho, že jsem knihu četla. To v žádném případě. Já shledávám americkou literaturu jako specifickou skupinu knih, kterou se člověk (Evropan) musí naučit číst. Byla spousta amerických autorů, které jsem naprosto zavrhla a odložila, ťukala jsem si na čelo se slovy: "A to mělo být jako co?" ale potom jsem si v tom našla cestu. Narazila jsem na pár zvláštních, ale úžasných knih, které mě oslovily a vyvedly mě z omylu.

Bohužel, u Všechny řitě světa i ta má se tomu tak nestalo. Autor se mi nestrefil do chutě. Bylo to na mě až příliš vulgární (sex v knihách mi nevadí, vadí mi přehršel sprostý, ale opravdu sprostých slov a násilí). Některé povídky mě oslovily, neříkám, že celá kniha je odpad. V druhé polovině se už všechno opakovalo. Už tam na mě bylo příliš ožralů, příliš promiskuitních žen. Ale pokud někoho podobné téma zajímá (a já věřím, že se tací najdou), s chutí do toho!

Mám tu připravenou ještě jednu knihu od Bukowskeho, takže bude mít, chlapec, ještě druhou šanci :-). 

3/5
Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/5-snuff-chuck-palahniuk.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Všechny řitě světa i ta má - Charles Bukowski brutally-honest 10. 08. 2016 - 20:11
RE(2x): Všechny řitě světa i ta má - Charles Bukowski cojuliecetla 10. 08. 2016 - 20:44