Město dívek - Patricia Scanlan

20. srpen 2016 | 10.30 |

mestodivek

O čem je kniha?

Celá kniha se skládá ze tří příběhů tří žen. Román mapuje jejich život v období, kdy se každá musí rozhodnout, kterým půjde směrem. Každá z dívek si prochází složitým obdobím, a jak už to tak v životě byvá, někdy jste nahoře, někdy dole. Devlin je především krásná, pochází ze zámožné rodiny, má prestižní vzdělání, ale stačí krůček vedle v podobě nešťastného otěhotnění s ženatým nadřízeným a celý svět se změní. Caroline byla věčně tlustou dívkou, které se všichni posmívali. Carolin se musí starat o své bratry a otce, ale jakmile ji její přítelkyně nabije novou energií, rozhodne se zhubnout a najít si manžela, pokud možno bohatého. Maggie je zrzavá dívka, která má ráda sex, večírky a pocit, že je chtěná. Užívá si života a zároveň buduje kariéru zdravotní sestry, cestuje po celém světě a potkává řadu zajímavých lidí. Všechny tři ženy se v budoucnu spojí dohromady a jejich osudy se postupně proplétají.

mestodivek01

Co se mi líbilo?

Čtivost. Knihu jsem četla u moře, kde jsem rozhodně neměla náladu řešit nějaká závažná témata, což Město dívek skutečně neřeší. Příběhy jsou čtivé, psané jednoduchým jazykem bez použití složitějších vět či barvitějších slov, naopak, je to takové klasické ženské oddechové čtení, které nic neřeší. Kniha, po jejímž dočtení se neotřese zem. Celkově bych ale knihu zhodnotila tak, že se mi spíše nelíbila. Byla strašně povrchní. Strašně naivně stupidní, psaná banálním jazykem. Cožpak o to, to bych ještě nějak přežila, ale ta myšlenka, to, jak to autorka uchopila, mě neskutečně uráželo.

Takhle to v životě nefunguje. Nejsem žádná postarší lady, která má právo říct, že ví, jak funguje svět, ale už teď, ve svých 19 letech mi je jasné, že takhle to prostě není. Z celého příběhu vyplývá, že pokud zhubnete, máte šanci najít si bohatého zámožného žhavého muže, který Vás bude zahrnovat šperky. Základem je být hubená, mít upravené vlasy, značkové drahé oblečení, prestižní soukromou univerzitu. Potom si Vás možná všimne nějaký bohatý gynekolog, právník nebo majitel největší světové firmy. Až potom máte šanci stát se tou pravou manželkou, která nosí prsten a navrhuje interiéry v krémových barvách.

mestodivek02

Kniha Město dívek je velmi oblíbená, na internetu dosti chválená, spousta žen se ke knize vrací a čte ji znovu. Ano, jistým způsobem je to kniha, která mapuje životy tří žen, je to rozsáhlý příběh, kde není nouze o zvraty. Všechno by to bylo fajn, kdybych už dopředu nevěděla, co všechno se stane, jak to dopadne a co se bude dít dál. Bylo to strašně průhledné, až trapné. Trapné happy endy, síla ženy prosadit se v mužské společnosti, odhodlání žít dál, blah blah, z mé strany samé hloupé klišé. Příběh byl možná zamýšlen jako příběh o životě, ale mně přišel chvílemi dosti nereálný. Pokud někomu zemře dítě a nejmilovanější člen rodiny k tomu, jak dlouho trvá než se s touto skutečností člověk vyrovná? Rok? Dva? Celý život? Háhá. Naší hrdince stačil týden v nemocnici a vše bylo fajn. A navíc si jí na oddělení stihl nabrnknout zámožný podnikatel, který ve svých 40 letech nebyl ještě náááhodou ženatý a k ženám se chval velice galantně. Promiňte, ale takhle to prostě nefunguje.

mestodivek

Co se mi nelíbilo?

Jak jsem již výše předeslala, ta kniha mi nesedla. Byla to jedna z mála, co jsem si k moři vezla, proto jsem ji dočetla, víc knih jsem prostě s sebou neměla. Myslela jsem, že mě to bude bavit, že tolik chválená kniha přeci nemůže být špatná. Asi nejsem úplně fanoušek takovýhle žeských románů. Mysím si, že jsou daleko povedenější knihy, kde jsou hlavní postavy samostatně přemýšlející lidé a ne naivní bohaté paničky, které mají nalinkovaný život už když se narodí. Byla jsem zklamaná celým tím pojetím, tou atmosférou a naivitou, která dle mého názoru z knihy čpěla už na první stránce. 

Nechci nikoho odrazovat od čtení. Pokud si rádi odpočinete u jednodušší četby, která vám nijak nezahltí mozek, směle do toho, Město dívek je ta pravá volba. Nicméně pro mě to byl spíš krok zpátky. Myslím si, že v 15 letech bych z podobné knihy skákala ke stropu, teď už mám trochu srovnání a troufám si tvrdit, že jsou daleko kvalitnější romány, než je Město dívek. 

2/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Město dívek - Patricia Scanlan chaostheory®pismenkuje.cz 21. 08. 2016 - 08:33
RE(2x): Město dívek - Patricia Scanlan cojuliecetla 21. 08. 2016 - 10:58