Hunger games trilogie - Suzanne Collins

1. říjen 2016 | 10.13 |

hungerges01

V knihovně jsem si půjčila Hunger games komplet - tři knihy v jedné, proto jsem se rozhodla sepat svůj názor na všechny knihy naráz. Jedná se o young adult trilogii, žánrově se pohybujeme na hraně science fiction a fantasy. Nacházíme se v jakémsi alternativním světě, možná daleké budoucnosti (?), svět je rozdělený na 12 krajů, kde první je nejbohatší a poslední 12. nejchudší. Každý úsek má na starosti jedno odvětví - textilní výrobu, rybolov a tak dále až po tvrdou těžbu uhlí. Celé této zemi kraluje Kapitol, který pořádá každý rok Hladové hry (Hunger games) - z každé oblasti vylosuje jednu dívku a jenoho chlapce, které spolu s ostatními zavře do arény. Tam se všichni postupně snaží přežít těžké podmínky (žízeň, hlad, přírodní živly,...) a zároveň povraždit všechny ostatní. Vyhrát může totiž jen jeden. Celý svět tyto hry pozoruje v televizi v přímém přenosu, jedná se o jakýsi druh morbidní reality show. 

1. díl - Aréna smrti - Seznamujeme se s hlavní hrdinkou celé trilogie - Katniss, která pochází z 12. nejchudší oblasti. Její otec zemřel při výbuchu v dole, ona tak žije sama se svou matkou a sestrou Prim. Pravidelně chodí do zakázané oblasti, do lesa, kde společně se svým přítelem Hurikánem loví pro svou rodinu zvěřinu a sbírá jedlé rostliny. Katniss to umí dobře s lukem a šípy, dokáže se pohybovat po lese a humáně střílet zvěř. Při losování se z osudí vytáhne jméno její sestry, proto se Katniss nabídne namísto ní. Dostává se tak do arény společně s dalšími mladými účastníky. Snaží se přežít, navazuje různá spojenectví a dokonce jeden milenecký vztah. 

2. díl - Vražedná pomsta - Další díl začíná tam, kde předchozí skončil. Katniss přežila Hladové hry, ale není jediná. Díky vztahu, který začal v aréně, přežila ona i Peeta, se kterým musí kvůli veřejnosti hrát milenecký vztah. Sama si není jistá koh miluje víc, Hurikána nebo Peetu? To, že přežili Hladové hry dna, bere Kapitol jako malou pomstu. V krajích začínají stávky a nepokoje, Katniss je manipulována do sňatku, ve všech zemích se množí "mírotvorci", kteří obyvatele veřejně bičují a popravují. Začínají se čtvrtohry, kdy se do arény dostávají všichni vítězové předešlých řad. Katniss a Peeta se tak dostávají do arény Hladových her znovu. Tentokrát je ale hlavní hrdinka rozhodnuta položit za svého snoubence život. 

3. díl - Síla vzdoru - Snad zázrakem se Katniss dostává z arény ven, je totiž unesena 13. krajem, který měl být původně zničený. Ale ukáže se, že obyvatelé 13. kraje vedou plnohodnotný život utajeně pod zemí.

Z Katniss se proto stává vedoucí revoluce, která se bude snažit porazit Kapitol a zachránit Peeta ze zajetí. Peeta je zachráněn, ale není to on. Podlý prezident Snow mu nechal přepsat všechny vzpomínky, tak, že se Peeta snaží Katness zavraždit. Ta se vydává sama prezidenta Snowa porazit, stává se uprchlíkem a ze svých skrýší tiše pozoruje, co se děje se světem. Kapitol bombarduje všechny okolní kraje. 

hungergames

Co se mi líbilo?

Čtivost. Celá trilogie, ale především první díl, jsou neskutečně čtivé. Autorka dokáže čtenáře vtáhnout do děje už od první stránky, což je výhodné především pro ty, co nejsou ochotni prokousávat se hutným textem. Tohle je poměrně lehké čtení, které nabírá obrátky už na první stránce. Nemáte-li chuť číst celou trilogii, první díl jistě postačí. Je velice povedený, hodnocen velice kladně. Autorka si příběh promyslela dopředu, propracovala zápletku, celý ten svět 12 krajů a samotná myšlenka obětních hladových her se mi líbila. Nejsem fanoušek knih z budoucnosti a příběhů z jakýchsi alternativních světů, ale musím říct, že tento příběh je skutečně povedený. Měla jsem přesně takové ty momenty, kdy přestáváte vnímat realitu a noříte se do příběhu, před očima běhají obrázky a vy si přestáváte uvědomovat, kde vlastně jste. A to je rozhodně fajn. 

hungergames03

Hunger games mě nenadchly  natolik, abych vyhledávala další podobné knihy. Obávám se, že Labyrint a jemu podobné budou prostě pořád to stejné, takže Hunger games mi bohatě stačily. Knihy ale nepostrádají akci, mají tempo, překvapivé zápletky a samozřejmě milostný trojúhelník. Což mi přišlo jako klišé, ale budiž. Postavy jsem si docela oblíbila. Některé, jako například její sestra Prim, jsou takovým tím ztělesněním dobra, což mi malinko leze na nervy. Spoustě lidem se i hlavní hrdinka znechutila, chápu proč, autorka z ní udělala idola, po kterém všichni prahnou, přetahují se o ní dva kluci a jí se to ohromně hodí. Pokud tohle všechno přehlédnu, tak celá serie byla povedená. Vysoké známky dávám hlavně pro atmosféru, čtivost a originalitu. 

Představte si 24 malých dětí, zavřených v herní aréně, jak bojují o život. Vyhrát může totiž jen jeden a to tak, že zavraždí všechny ostaní. Sama myšlenka je docela morbidní, ale číst o tom mě moc bavilo. Jednotlivé souboje, uzavírání výhodných spojenectví, celé to bylo jako jedna reality show. Malinko ujeté mi přišlo, že obyvatelé se na Hunger games dívají doma z televizních obrazovek a užívají si to. Já nevím jak vy, ale mě by to asi odrovnalo, kdybych viděla, jak se děti doopravdy navzájem napichují na nože a topí v řece. Katniss se do arény vrátí, musím říct, že první boj o přežití se mi líbil víc. Autorka si dala záležet s vykreslením okolního prostředí, dala si záležet, abyste měli obrázek Katniss přivázané na stromě přímo před očima. Autorčin styl mi vyhovoval, ale najdete tam samozřejmě pasáže, u kterých si klepete na čelo. Ono to chce chvílemi trochu odstup, nejedná se o žádnou realitu, ale o alternativní budoucnost, že.

hungergames03

Jak jsem již jednou předesílala, v knihovně jsem si vypůjčila celý komplet, všechny tři díly v jednom. Celá kniha byla fakt macek. Zpočátku mi to bylo fuk, ale v druhé polovině bylo čtenín dosti nekomfortní, vazba se sama lámala a kniha byla těžká na to, aby si člověk lehl do postele a zvedl ji nad hlavu. Přesto všechno se mi líbila. Titulní stránka je dělaná z měnícího plastu, takže při pohybu si plameny na obrázku vlní, což dělá krásný efekt. Tištěno je to na poměrně kvalitním papíře, který má zaoblené rohy, což je do ruky velice příjemné. Pozitivně hodnotím i font písma, který mi, nevím proč, byl strašně moc sympatický. Jedná si sice o drobnější písmo, ale stránky ubývaly docela rychle, takže se 700 stránkové bichle vůbec nebojte, pokud Vás čtení chytne, slupnete to za pár dní. 

Co bych ještě chtěla na závěr pochválit, je myšlenka třetího dílu. Za zdánlivě stupidním příběhem o boji Kapitolu proti zbytku světa, se schovává nenápadná kritika politických systémů, jako byl například nacismus, komunismus apod. Propaganda, lživé reklamy, touha po moci, to všechno vám může připadat nějak povědomé. Ano, myslím si, že se autorce povedlo schovat tam i něco navíc. Třetí díl je hodnocen jako ten nejméně povedený, já si naopak myslím, že se tady konečně autorka zaměřila na něco jiného, než v předešlých dílech. Je tam kritika pomstychtivých vládců, krvelačných popravčích čet, najdete tam i něco "nad". Pokud ovšem chcete. 

hungergames02

Co se mi nelíbilo?

Obávám se, že co do literární kvality, pohybuje se Hunger games někde v průměru. Není to špatné čtení, avšak je mi jasné, že mi mnoho nepřineslo. Jedná se o young adult literaturu a já obecně tvrdím, že tento žánr je hodně konzumní, nebo spotřební, to je možná lepší vyjádření. Knihu slupnete jako malinu, ale nějakou hlubší stopu to ve vás nezanechá. Já jsem si trilogii přečetla s chutí, nelituji času stráveného nad těmito knihami, ale je mi jasné, že jsou na světě knihy, které s sebou nesou nějaké to literární bohatství. Neříkám, že by Hunger games nebyl literární počin, vždyť sama autorka na těchto knihách musela vydělat neskutečné bavory a Hunger games se drží v předních příčkách všemožných literárních žebříčků ode dne vydání. Jen chci říct, že za týden si budu jen mlhavě pamatovat, že tam jakási Katniss běhala po lesích a za rok už si možná nevzpomenu ani na jména hlavních hrdinů. Je to jenom takové chvilkové, oddychové čtení, které nepostrádá akci, ale postrádá efekt razítka. Nic se do mě v podstatě neotisklo. 

Filmy jsem si pustila jen ze zvědavosti. Jsou docela povedené, více méně podle předlohy, ale co si budeme povídat. Knihy jsou prostě knihy. 

Celkově knihu hodnotím zprůměrováním 3 známek, vysoké hodnocení dávám především proto, že mě čtení bavilo a byla jsem ráda, že jsem zase po delší době sáhla po něčem úplně jiném, než co obvykle čtu. 

1. díl Aréna smrti - 5/5

2. díl Vražedná pomsta - 4/5

3. díl Síla vzdoru - 5/5

4,5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hunger games trilogie - Suzanne Collins rebarbora 01. 10. 2016 - 11:36
RE(2x): Hunger games trilogie - Suzanne Collins cojuliecetla 01. 10. 2016 - 13:04
RE: Hunger games trilogie - Suzanne Collins tlapka 01. 10. 2016 - 11:40
RE(2x): Hunger games trilogie - Suzanne Collins cojuliecetla 01. 10. 2016 - 13:08
RE: Hunger games trilogie - Suzanne Collins chaostheory®pismenkuje.cz 01. 10. 2016 - 14:57
RE(2x): Hunger games trilogie - Suzanne Collins cojuliecetla 01. 10. 2016 - 18:20
RE: Hunger games trilogie - Suzanne Collins brutally-honest 16. 04. 2017 - 13:39
RE(2x): Hunger games trilogie - Suzanne Collins cojuliecetla 17. 04. 2017 - 09:10