Jeden den - David Nicholls

8. říjen 2016 | 09.59 |

jedenden

O čem je kniha?

Jeden den stačí k tomu, aby se do sebe dva lidé zamilovali. Čerstvě po promoci se v jednom ušmudlaném bytě sejdou dva mladí lidé, aby započali své přátelství. Nebo možná vztah založený na vzájemné lásce? To se teprve uvidí, protože musí nejprve uplynout 20 let. Dva hlavní hrdinové musí projít několika eskapády, prohrami i vydařenými boji, aby se mohli setkat jako dvě zralé osobnosti. Budou nakonec spolu, nebo ne?

jedende01

Co se mi líbilo?

Kniha je psána velice rafinovanou retrospektivou. Pohybujete se ve smyčce asi 20 let, kdy jsou čtenáři postupně odhalovány zlomové okamžiky a pak náhle, jako lusknutím prsů, se přesouváte o 10 let dopředu, kde máte možnost vidět, jaké to zanechalo na hrdinech následky. Takhle to funguje i v životě. Lížeme si rány z minulosti, čerpáme zkušenost z jednoho vztahu pro druhý a podobně. Kniha není žádným nudným popisem 20 let života dvou lidí, naopak. Je to analýza toho, jak se vyvíjí vztah. Autor vám dá možnost nahlédnout všem do hlavy. Máte tak možnost pocítit emoce všech postav. Zjistíte, že lidé po sobě touží, aniž by to dal jeden druhému najevo. A při tom stačí malá pusa nebo hezké slovo a vše by mohlo být úplně jinak.

Postavy jsou sympatické. Mají tvář, charakter. V této knize nanajdete žádnou uplakanou puberťačku, která má zlomené srdce a po nocích pláče nad kyblíkem zrzliny. Najdete zde silné osobnosti, které se nebojí být sami sebou a mít názor. Lidé se mění, ale ty základní vlastnosti zůstávají. Stejně je tomu tak i v případě Emmy a Dextra. Autorovi ty postavy zkrátka věříte, zamilovala jsem si způsob, jakým Emma uvažovala, zamilovala jsem si Dexterův bezstarostný přístup k životu. 

Kniha je velice čtivá. Autor má velice barvitý, svižný jazyk, takže vás budou bavit i popisy okolí, protože jsou psány velice obratně. Naškodu není ani humor. Pokud nemáte rádi anglické vtipy, nebojte, Jeden den není žádná suchařina. I když David je Angličan, jeho vtípky jsou založeny na správné volbě slov v ten správný okamžik. Čtení této knihy je jednoduše zábava. Svým rozsahem se někomu kniha může zdát poměrně silná, ale věřte, že stránky vám budou doslova utíkat pod rukama. 

jedenden02

Tento román může někomu připadat jako kýbl plný klišé, je to dost možné. Ale styl, jakým je to napsané, je velice přesvědčivý a bude vám tvrdit opak. Dva zamilovaní lidé, najaké to podvádění, špatná volba partnera, těhotenství, svatby, rakovina,... tohle všechno se většinou objevuje v každém průměrném americkém filmu o lásce. Ale mně ten koktejl všech těch výše zmíněných věcí v podání Davida Nichollse prostě bavil. 

Po knize jsem sáhla kvůli obálce. Absolutně nic jsme o ní nevědala, ale obálka mě zaujala. Ani jsem nebyla překvapená, když jsem zjistila, že Jeden den vydalo nakladateství Argo. Jejich obálky jsu originální, nikdo jiný takové nemá. Buď použijí neobvyklý materiál, rozkládací přebaly, netypické metalické barvy nebo zvláštní ilustrace. V případě Jednoho dne vsadili na krásné teplé barvy a neotřelý materiál - jakési pevné povoskované plátno s hrubou texturou (nedokážu to přesně pojmenovat). Osobně bych vynechala doporučení na zadní stránce knihy (od Kate Mosse a Nicka Horbyho), prostě to nemám ráda, ale odpustím jim to. 

jedenden03

Co se mi nelíbilo?

Knize nemám co vytknout. Až na pár nevydařených dialogů, kdy jsem se plácala přes čelo a říkala si: "Co to sakra melou?!", jsem bya s  knihou velice spokojená. Uspokojila všechny mé čtenářské choutky. Na knihu jsem si vyhrazovala především večery. Četla jsem dlouho de noci několik hodin v kuse téměř bez přestávek.

Příběh byl zfilmován, možná to nebude špatné provedení. Neviděla jsem to, proto nemohu posoudit. Podle krátkého thrilleru si ale troufám říct, že film bude opět jen pouhou "inspirací", spousta detailů je v knize úplně jinak, samotné hlavní hrdiny jsem měla v hlavě úplně jinak vystavěné. Obávám se, že film bude jedno klišé za druhým, působí na mě průměrně. Jasně, vždyť do filmu se nikdy nevejdou vnitřní pochody, myšlenky postav, popisy. O tohle všechno tak nějak přicházíte, když volíte spíše filmy než knihy. Kniha toho opět nabízí daleko víc. Tak to má být.

Já knihu ale vřele doporučuji. Je to velice poutavý, vtipný, dynamický, čtivý román. Už si pomalu začínám myslet, že chlapi prostě umí knihy o lásce daleko víc, než ženy :D. 

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jeden den - David Nicholls chaostheory®pismenkuje.cz 08. 10. 2016 - 13:06
RE(2x): Jeden den - David Nicholls cojuliecetla 09. 10. 2016 - 13:26