Milenci na jednu noc - Ivan Klíma

22. říjen 2016 | 09.21 |

milenci

O čem je kniha?

Milenci na jednu noc je sbírka tří krátkých povídek, které se všechny týkají jednoho tématu. Mileneckého vztahu na jednu noc. U hlavních hrdinů této knihy vzplane vztah, který v konečném důsledku působí velice chmurně, protože nemá dlouhého trvání. První povídka, Lingula, pojednává o studentovi, který zahoří láskou k neznáme blonďaté dívce. Usiluje o její přízeň, odhodlává se k prvnímu kroku, touží po ní. Druhá povídka, Pás, je o mladém dělníkovi, který pracuje ve fabrice na motory. Každý den je pro něj rutinou. I tak se v jeho srdci najde místo pro lásku. Poslední povídka, Poprava koně, je nejsmutnější povídkou z celé knihy. Mladá dívce se změní pohled na svět poté, co je nedobrovolně svědkem popravy utrápeného koně. 

milenci01

Ivan Klíma má krásný styl. Používá nádhernou češtinu, která pohladí po duši každého milovníka krásných frází. Velice útlá kniha nabízí nádherný požitek v podobě brilantního jazyka. Nechala jsem se hýčkat těmi lyrickými pasážemi. Jedná se o psychologické milostné povídky, což je pro mě absolutně ta nejúžasnější kombinace. Miluji, když můžu nahlédnout do hlavy hlavnímu hrdinovi. Miluji, když hlavní postavy po něčem touží a svou tuhu dokáží promítnout do všeho. Miluji ty jedince na okraji společnosti, kteří jsu vháněni do výru dění zvláštními okolnostmi. Zbožňuji, když vás autor dokáže na 20 stránkách nadchnout, pohladit, vzbudit ve vás emoci, zaujmout, překvapit. 

milenci02

Nedokáži přesně říct, která povídka se mi líbila nejvíce. Všechny tři si jsou podobné, ale zároveň je každá jiná. Hlavními hrdinami jsou dva muži a jedna žena. Ivan Klíma se hodně nechal unášet proudem volných představ. Vlezl dívce do hlavy a popsal všechny emoce, které cítila v jené jediné vteřině. Někomu to přijde jako hromadění náhodných vět a slov, ale já jsem opačného názoru. Každý máme někdy v hlavě zmatky, někdy si nejsme jisti, co vlastně cítíme. V tomto případě to byla nejčastěji touha, zklamání, smutek. Z těch stránek to všechno bylo cítit. 

Z ukázky je patrné, jak moc popisný Ivan Klíma je. V tomto případě mi byly popisné pasáže velice sympatické, šly mi po chuti. Jsou to odstavce plné barvitého popisu a lyrického jazyka. Postavy vidíte před sebou jako živé, prostředí, ve kterém se pohybují, máte nadosah ruky. Krása.

milenci03

Co se mi nelíbilo?

Povídkám nemám co vytknout. Byly čtivé, působí to na mě jako literatura na úrovni. O Ivanu Klímovi jste se jistě všichni na střední škole učili. Jeho jméno je spojováno třeba s Milanem Kunderou. Jako mladý vstoupil do komunistické strany, ze které byl, stejně jako spousta autorů tehdy, vyloučen. Je jeden z těch, co opustili rodnou zemi a emigrovali do USA, kde vyučoval na michiganské univerzitě. A samozřejmě, že Klímovo jméno tehdy patřilo na listinu zakázaných autorů. O to víc mám chuť si jeho knihy přečíst. No ne?

Doporučuji těm, co mají chuť na nějakou tu dobrou českou klasiku.

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Milenci na jednu noc - Ivan Klíma brutally-honest 08. 01. 2017 - 09:24
RE(2x): Milenci na jednu noc - Ivan Klíma cojuliecetla 08. 01. 2017 - 12:09