Selekce tetralogie - Kiera Cass

4. prosinec 2016 | 09.37 |

slekcebox

O čem je série?

4 dílná série od americké autorky Kiery Cass je z princeznovského prostředí (jak také napovídají obálky). Nacházíme se v alternativní budoucnosti, kde světu vládne královská rodina. Celý svět je rozdělen do několika kast, které se liší svým bohatstvím i povoláním - lidé z nějnižší třídy se živí těžkou prací, lidé z vyšší kasty pak nenáročnými povoláními. Mezi třídami vládne striktní hierarchie. Královská rodina vyvolává pro své potomky pravidelně Selekci, do které se mohou hlásit všechny dívky napříč kastami. Vybrané slečny pak jedou do paláce užívat si luxusu a bojovat o srdce prince Maxona. Naše hrdinka Amerika ale bude muset bojovat o mnohem více, než jen o trůn. 


Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/28-milenci-na-jednu-noc-ivan-klima.html

selekce01
na fotografii chybí první díl, který jsem četla v elektronické pobobě

Co se mi líbilo?

Knihám nejde upřít čtivost. I přesto, že jsem si v průběhu čtení nadávala, že nemám zapotřebí ve svém věku číst o princeznách, nemohla jsem se odtrhnout. Knihy jsou neskutečně čtivé, svižné, mají tempo. Není proto žádný problém přečíst jeden díl za dva dny. Prostě chcete vědět, jak to všechno dopadne. Knihy si drží posloupnost, proto můžete vidět, jak vaši oblíbení hrdinové stárnou. Poslední díl - Dcera je už o nových hrdinech a nových zápletkách, ale nebudu spoilerovat. 

selekce02

2.

díl

Podstatou celé série je milostný trojúhelník. Amerika, původem z páté kasty, si nemůže vybrat mezi princem, který ji velmi často projevuje svou náklonnost, a bývalou láskou, chlapcem, kterého milovala před příchodem do paláce. Všechno se tak točí kolem toho, koho si má vlastně vybrat. Nechává je oba chlapce čekat. Do toho všeho nám autorka nabídne pár dramatických scén, desítky hádek a následné udobřování, nějakou tu super líbačku nebo intrikánský boj o trůn. Vlastně nic tak převratného. Proč se tedy knihy těší takové oblibě?

Jsou prostě čtivé. Kdyby autorka zapracovala na příběhu trochu víc, vyprdla se na young adult styl a vnesla do knihy něco navíc, co v literatuře pro dívky ještě nebylo, posunulo by to celou sérii na žebříčku kvality mnohem výše. Měla jsem po celou dobu čtení pocit, že čtu něco brakovitého, sice čtivého, ale trapně naivního. Přesto všechno mě čtení bavilo. Cassová má hezký styl, chvílemi se mi nezdál překlad (kostrbaté věty, nepříliš obratná slovní spojení), ale přesto všechno se čte kniha velmi snadno a rychle to utíká. 

selekce02

3. díl

Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/27-malickost-marketa-bankova.html

Nedokážu s přesností určit, na koho jsou tyto knihy cílené. Slyšela jsem, že je čtou i dospělé ženy (kole 45) a mladší dívky (kolem 15). Pro mladé se mi zdá série ideální. Je tam láska, je tam důraz na základní lidské hodnoty, najdete tam napětí a spletité lidské vztahy. Knihu doporučuji jako odreagování. Pokud nechcete číst nějakou složitou literaturu, pokud si chcete dát pohov od školní povinné četby, Selekce je sázka na jistotu. V textu není nic, čemu byste nerozuměli. Takže po stránce čtenářské gramotnosti vám tyto knihy asi nic nedají. Ale všimla jsem si, že jsou oblíbené u spousty mladých dívek, takže proč ne. Hlavní je, že čtou. Tohle je takové ideální dívčí čtení. Pokud tedy nejste ten typ holky, co radši krvavé knihy :D. 

Nesmím opomenout kladně hodnotit i obálky. Jsou skutečně nádherné, lákavé. Věřím tomu, že v tomto případě se obálky zasadily hodně o to, aby si lidé knihy kupovali. Papír uvnitř bych uvítala kvalitnější. 

selekce04

4. díl

Co se mi nelíbilo?

Malinko mě vytáčely názvy knih, protože ty vám vlastně řeknou, jak půjde děj dále. Každá kniha končí velmi napínavě, ale když vezmete do ruky nový díl, hned tušíte, jak to celé dopadne. A to mě malinko mrzelo. 

V průběhu psaní asi autorka zapomínala na nějaký přirozený vývoj osobnosti hlavních hrdinů. Takže z odhodlané a emočně silné Ameriky se stává ufňukaná otravná princezna, která si nemůže vybrat, koho vlastně miluje víc. A tak si nechává v záloze všechny, protože co kdyby ji princ odmítl, že? To by jako zůstala sama? Nepřípustné! Jednání hlavní hrdinky rozčiluje spoustu čtenářů, v dalších dílech se z ní skutečně stává sobecká potvora, co v šachu drží skoro celou zemi. Autorka si toho možná byla trochu vědomá, proto poslední 4. díl není věnován příběhu Ameriky, ale dceři výherkyni selekce (nebudu vám prozrazovat, kdo selekci vyhrál). Mladá princezna má nové charakterové vlastnosti, ne tak úžasně pozitivní. Je klasickou ufňukanou rozmazlenou princeznou. A tomu jsem byla ráda, protože další povahově bezchybnou hrdinku bych asi nevydýchala. 

Autorka plánuje pro svou sérii 5. (poslední) díl. Kniha Dcera končí poměrně otevřeně, takže nadšené čtenářky budou pokračování jistě vyžadovat. Uvidíme, jak to celé dopadne. Každopádně hodnotím celou sérii průměrnou známkou. Knihy pro mě byly fajn oddych, ale nic přelomového. 


Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/27-malickost-marketa-bankova.html

3/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Selekce tetralogie - Kiera Cass chaostheory®pismenkuje.cz 04. 12. 2016 - 12:17
RE(2x): Selekce tetralogie - Kiera Cass cojuliecetla 04. 12. 2016 - 19:42
RE: Selekce tetralogie - Kiera Cass rebarbora 04. 12. 2016 - 18:53
RE(2x): Selekce tetralogie - Kiera Cass cojuliecetla 04. 12. 2016 - 19:43
RE: Selekce tetralogie - Kiera Cass zo 19. 12. 2016 - 14:18
RE(2x): Selekce tetralogie - Kiera Cass cojuliecetla 27. 12. 2016 - 12:05