Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe

21. leden 2017 | 14.27 |

intimita

O čem je kniha?

Stylizovaný umělecký literárně-fotogafický dokument nesoucí jednoslovný název Intimita, lze rozdělit na dvě části. Literární a grafickou. V papírovém obalu nezvyklého designu najdete knihu s výpověďmi, skutečné příběhy 6 českých žen, které odhalily svou intimitu. Vyprávěly své životní příběhy a krušné momenty, které byly nuceny v životě překonávat. Uvnitř najdete vedle textu i část grafickou, která je plná soukromých fotografií žen a uměleckých koláží fotografky Dity Pepe. Text je tak doplněn černobílými fotografiemi z dětství i barevnými uměleckými akty.

Betynka je silná žena, která to neměla v životě nikdy lehké. Shodou náhod se dostává k práci na erotické lince a později i k prostituci. Vychovává svou jedinou dceru a potýká se s dluhy. Marta, povoláním zdravitní sestra, to má taky těžké už od začátku. Z nepodařeného maželství si odnáší handicapovanou dceru a sama se musí potýkat s rakovinou prsu. Libuše pochází z umělecky zaměřené rodiny. Sama se stává uměleckou fotografkou i přes to, že tehdejší režim jí nedovoluje skoro nic. Její život je nekonečné hledání sebe samé. Lucie se narodila s postižením kloubů, brzy je připoutána na invalidní vozík. Ve svém příběhu otevírá především téma sexuality a erotiky handicapovaných lidí. Magda má klidné dětství, ale její dospělost je nekonečné hledání ideálního partnera. Se svým manželem se neustále schází a rozchází. Bezdětná se stará o svou nevlastní sestru, která má nemocné srdce. Terezin příběh zase otevírá téma dětského zneužívání, promiskuity, bisexuality a nekonečného vyrovnávání se s negativními zážitky z dětství. 

intimita1

Nalevo obsáhla kniha s textem v paperbackové formě, uprostřed obálka, napravo archy s obrazovou přílohou a uměleckými fotografiemi.

Co se mi líbilo?

Zajímavé dílo, které vznikalo 3 roky, má v sobě ohromnou sílu. Chytilo mě to za srdce. Kniha není psána žádným šokujícím způsobem, nemá nás položit na lopatky, nemá nás odrovnat. Přesto se jí to daří. Její síla je v pravdivosti. V rukou vám totiž leží 6 životů, 6 žen, které se nebály poodhalit své soukromí a ukázat světu svou ženskou sílu. Všechny to totiž nemají v životě vůbec lehké. 

Kniha jde na dřeň. Už od začátku můžete pozorovat, v jakých různých poměrech lidé vlastně žijí. Nepovedená manželství, krutí otcové, mladí nezkušení rodiče, nevěry, chudoba, násilí, to všechno se nenápadně podepisuje na dětech. Ty se všemi stíny většinou bojují ve své dospělosti. Nechopnost si najít ideálního partnera, režim, psychické problémy, invalidní vozík, rakovina. Osud jim do cesty staví ohromné překážky. Každou z nich musejí překonat. Dál pokračují silnější, ale se značnými válečnými zraněními.

intimita2

Přílohy s fotografiemi a úryvky. 

Kniha střídá er-formu a ich-formu, každá je psána jiným typem písma. A to se mi ohromně líbilo. Četli jste příběh, klasicky psaný, jako dokumentární text, který byl prokládaný "přímou řečí" žen, které do toho vnášely osobní ráz. Číst o životě jiných mě neskutečně přitahuje, hltala jsem všechny ty příběhy dnem i nocí. Čtení mě hrozně zaujalo. Jsem si jistá, že podobně zhotovená kniha nebude vyhovovat všem. Jedná se o 300 stránek nepřerušovaného hutného textu. Ale jedná se o poutavá vyprávění, o skutečné příběhy. A v tom je to kouzlo. Je to prostě realita, kterou někteří z nás žijí. Ke čtení jsem si otevírala fotografie, prohlížela jsem si tváře lidí, o kterých bylo psáno v knize. A byl to neskutečný čtenářský zážitek. V grafické části najdete různé vyklápěcí detaily, umělecké plakáty. Všechno překračuje běžné hranice. Líbilo se mi to svou nespoutaností, svou tvrdostí, svou opravdovostí. 

intimita3

Kniha si vysloužila cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin. A rozhodně si ji zasloužila. V ruce totiž držíte neobyčejné komplexní dílo, které uspokojí hned několik vašich smyslů najednou. Vydat něco podobného muselo být neskutečně náročné. 

magnesialitera

Mě osobně asi nejvíce zasáhl příběh Betynky a Terezy. Obě totiž otevírají téma ženské sexuality, vypráví svůj příběh bez příkras, bez okolků se přiznávají ke svým chybám a nestydí se říct naplno, jak to v životě doopravdy chodí. Najednou jsem si uvědomila, že každá žena má svůj příběh, který by mohla vyprávět. Těchto 6 žen se nebálo vyjít na světlo s pravdou. Nebály se říct pravdu. A já jsem si najednou uvědomila, jak je naše společnost plná předsudků. Řekne se prostitutka, všichni ji okamžitě odsoudíme. Ale v případě Betynky se jedná o neskutečně silnou osobu, která je schopná se o sebe dobře postarat. Řekne se vozíčkář, hned vidíme všechna omezení, která s sebou nese. Ale přitom je to člověk, který myslí a touží stejně jako ti, co k životu nepotřebují kolečka. Uvědomila jsem si velkou spoustu věcí. Jak silná je mateřská láska, jak strašně zraňuje, když není dost silná. Jak důležitá je pro děti rodina, jak důležité je vyrůstat v bezpečném prostředí. Jak hrozně moc si umí lidé ubližovat. Uvědomila jsem si, jak je intimita něco křehkého, jemného, jak krásné je mít vlastní intimitu a chránit si jí. Uvědomila jsem si, že chybovat je lidské

Při čtení jsem si kolikrát říkala: "Jo jo, Zola by si na téhle knize smlsl." protože hlavní hrdinky tolikrát opakovaly své chyby, tolikrát se pachtily se svým osudem, se svou černou minulostí, tolik je omezovala jejich finanční krize a rodiče, kteří je vychovávali, až to pěkné nebylo. V životě nás naše zkušenost a zážitky tak determinují, kolikrát si ani neuvědomujeme jak moc. 

intimita4

Kniha mi v mohém otevřela oči. Prožila jsem si několik dalších životů najednou. A toho si nesmírně cením. 

Co se mi nelíbilo?

Oceňuji originalitu, úžasné grafické zpracování, ten důraz na drsnou realitu. To jediné, co bych knize vytkla, jsou fotografie paní Dity Pepe. Nefotí špatně, to vůbec ne. Ale chvílemi mi dost na nervy lezl její obličej, který byl v každé grafické části. Fotografka fotila samu sebe až příliš často, nechápu, proč nefotila jiné lidi, proč zrovna sebe. Ale budiž. Byl v tom zřejmě nějaký záměr. Zřejmě hledala nějakou podobnost, chápu. Ale malinko mi to lezlo na nervy...

Celé dílo na mě působilo hodně feministicky. Teď nevím, jestli mi úplně rozumíte, zkrátka všichni muži zde byli absolutně neschopní oslové, hloupí tyrani a blbci bez zájmu o druhé. Chápu, někteří takoví skutečně jsou. V knize se objevuje pár mužů, kteří pomohi, zasáhli, zachránili situaci, vytáhli někoho z bryndy, ale je jich opravdu málo. Daleko více ženy vypráví o parhantech, co chtějí po ženě jen sex. Ale to je prostě jenom takový můj pocit. Knihu vydalo nakladatelství wo-men, které se věnuje hlavně ženám. Vydává knihy pro ženy, ale nejedná se o žádnou červenou knihovnu, spíše o neobvyklé počiny, kterou s sebou nesou moderní příchuť 21. století. 

Koho by zajímalo, co o knize říkají samy autorky, ZDE je jejich video upoutávka na knihu. 

Pokud máte možnost, knihu si půjčete. Pořídit si jí můžete do své knihovny za tučných 7 000,-, kdo však rád investuje do knih, tohle určitě nebudou vyhozené peníze. Já jsem si Intimitu vypůjčila v knihovně (vyčekala jsem si pořadník :D) a nelituji. Na příběhy a fotografie budu vzpomínat ještě hodně dlouho. 

5/5

A na závěr taková milá zajímavost, sám designér knihy se mě zeptal na instagramu pod mou fotkou, jak se mi knížka líbí. Moc milé! :-) 

instaokno

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe chaostheory®pismenkuje.cz 21. 01. 2017 - 16:15
RE(2x): Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe cojuliecetla 21. 01. 2017 - 16:26
RE: Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe jurtanimo 22. 01. 2017 - 09:07
RE(2x): Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe cojuliecetla 22. 01. 2017 - 11:02
RE: Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe adil 23. 01. 2017 - 15:28
RE(2x): Intimita - Barbora Baronová, Dita Pepe cojuliecetla 23. 01. 2017 - 15:47