Tracyho tygr - William Saroyan

20. únor 2017 | 10.56 |

tracyhotygr

O čem je kniha?

Tracyho tygr je výstřední knížka malé velikosti, která je psána pro dospělé jazykem dětských pohádkových knížek. Tracy je obyčejně neobyčejný mladík, který si během dospívání našel svého tygra. Ten ho všude doprovází, je mu jakýmsi imaginárním přítelem. Tracy ho někdy nechá volně promlouvat, jindy se na něj tygr vykašle, lehne si do kouta a znuděně zívá. Jednoho dne se však tygr přestane skrývat v imaginárním světě a ukáže se ostatním lidem.

Co se mi líbilo?

Při čtení jsem si okamžitě vzpomněla na dvě knihy, ke kterým bych Saroyanovo malé dílko připodobnila. Malý princ od Exupéryho a Kdo chytá v žitě od Salingera. Všechny tyto knihy spojuje jakési vnitřní ladění, tajemno, prazvláštno. Nic se v podstatě neděje a přesto vás to chytne za srdce. Tracyho tygr je zvláštní kniha. Velice zvláštní. V podstatě jí nerozumíte. Čtete příběh kluka, co se tak nějak protlouká životem, všechny výstřednosti považuje za normální. Tvrdě pracuje a povídá si s imaginárním tygrem, který ve skutečnosti není tygr, ale černý panter. Nevíte, za co to uchopit. Celé je to tak trochu absurdní. Nevíte, co to vlastně čtete. Co se děje. Po celou dobu jsem si marně lámala hlavu nad tím, kam autor schoval pointu? Neuniká mi něco zásadního? Nerozumím tomu, protože jsem něco přehlédla, nebo to prostě má být zvláštní?

tracy03

Tracyho tygr je v podstatě takový jinotaj. Můžete se v něm jednoduše zahlédnout. Já jsem při čtení měla chvílemi pocit, že v rukou držím knížku pro děti. Bylo to skutečně psáno takovým tím strohým jazykem, který dětem jasně osvětluje jen to, se děje, a v ničem dalším se příliš nebabrá. Dětem totiž stačí říct: "A Tracy měl tygra, který s ním všude chodil," a bude jim to prostě jasné, nebudou si nad tím lámat hlavu. Myslím, že k této knize si člověk musí udělat jistý postoj, než ji začne číst. Příliš od ní neočekávat a potom se nechat okouzlit její jednoduchostí, která v sobě schovává velkou hloubku.

tracy02

Musím se přiznat, že během čtení jsem čekala na nějaké "aha". Na něco, co mi to osvětlí. Dech mi doslova vyrazila poslední věta. Kvůli té poslední větě se rozhodně vyplatí celou knihu číst. Protože rázem pochopíte. Pochopíte, kdo byl tygr. Kdybych byla v tom správném rozpoložení, dost možná by mě kniha i dojala. A věřím, že pro spoustu lidí se stala velice důležitou "životní knihou", protože je v ní skryto spousta tajemna. Takového toho krásného tajemna, které ovšem nejdříve musíte najít. Tracyho tygr je takový ten knižní úkaz, o kterém víte, že až se k němu po 5 letech vrátíte, promluví k vám zcela jiným jazykem, odhalí vám úplně něco jiného. Protože vy budete jiní a celé to budete jinak vnímat. Takhle to plánuji udělat i já. Nechám knihu pár let odpočívat a potom se k ní vrátím. A nechám na sebe působit to její silné kouzlo.

tracy01

Pokud se knihu rozhodnete číst, určitě doporučuji sehnat si toto vydání od nakladatelství Argo. Na konci knihy je totiž doslov, který ledaccos vysvětluje. Dozvíte se, že Saroyan má slabost pro tygry a pašuje je téměř do všech svých příběhů. Dle doslovu jsem se také dozvěděla, že se jedná v podstatě o "Střeštěnou, surrealistickou frašku, která je zároveň i lyrickou bláznivinou". A to podle mě přesně vystihlo celé dílo. Saroyan má ojedinělý styl psaní. A nezvyklé styly psaní já vždycky uvítám. Po dočtení této knihy mi na mysl vyvstala spousta otázek. Mám ráda knihy, co vám nedají spát. A je jedno, jestli vás nadchnou v dobrém slova smysl, nebo pobouří a znechutí. Prostě to s vámi pohne. Tracyho tygr je přesně ten typ literatura, která se tváří jakože nic, ale po dočtení se vám zakousne někam hluboko. Po dočtení jsem celý den přemýšlela, jestli mám taky nějakého svého tygra. A s potěšením můžu říct, že určitě mám.

Co se mi nelíbilo?

Myslím, že kniha se bude líbit "čtenářům hledačům". Těm, co se nezaleknou zvláštností, těm, co rádi čtou mezi řádky. Některé lidi to totiž otravuje. A já to chápu. Ne každý chce číst trhlé pitomosti, kde se mladík prochází po ulicích New Yorku s černým panterem po boku. Třeba mé babičce by se kniha určitě nelíbila, protože by prostě nevěděla, za co ji uchopit. Chci tím říct, že to není pro každého. Ale jestli jste tak trošku snílek nebo romantická duše a máte rádi Malého prince, Tracyho tygr se vám bude líbit. Doporučuji při čtení pít kávu :-). 

Knize nedávám plný počet bodů, protože si myslím, že jednoho dne v mém životě nastane čas, kdy pro mě tahle kniha bude ideální. Ale teď to ještě není. Nevím, jestli bych knihu četla dětem. Asi úplně ne. Je to taková melancholická, malinko smutná pohádka pro dospělé. Ale víte, jak to v těch pohádkách chodí, že jo. 

4/5

tracy04

A tohle je můj tygr. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tracyho tygr - William Saroyan brutally-honest 20. 02. 2017 - 14:12
RE(2x): Tracyho tygr - William Saroyan cojuliecetla 20. 02. 2017 - 16:52
RE: Tracyho tygr - William Saroyan tlapka 25. 02. 2017 - 19:55
RE(2x): Tracyho tygr - William Saroyan cojuliecetla 26. 02. 2017 - 09:37