Antropologie - Dan Rhodes

5. březen 2017 | 12.29 |

rhodes

O čem je kniha?

Prvotina anglického spisovatele s názvem Antropologie, je sbírkou 101 mikro povídek. Vtipem celé knihy je, že každá "povídka" se skládá přesně ze 101 slov. Na velmi omezeném prostoru tak Dan Rhodes ukazuje svoje ledovce. Mikropovídky, ve kterých vám poodhalí jenom špičku. Zbytek ledové kry si musí čtenář odhalit sám. Jsou to velmi krátké příběhy, které si vyžadují čtení mezi řádky a čtenářovo hledání. A o čem že těch 101 krátkých textů vlastně je? No přeci o lásce. 

Co se mi líbilo?

Dana Rhodese nekriticky miluju. Jeho knihy mi přirostly k srdci. A já tuto lásku na první pohled nedokážu ani nijak racionálně vysvětlit. První kniha - Zlato, si mě získala svou nenápadnou krásou, kterou autor schoval do zdánlivě banálních věcí. Dívka odjede sama žít na chatu, izoluje se od lidí a při odlivu maluje kameny na pláži na zlatou barvu. I jeho další knihy jsou podivné. Po přečtení mi zůstávají pod kůží. Jsou jemné a silné zároveň. Prazvláštní postavičky tropí absurdní věci. Jako by nepatřily do našeho světa. Prostě nic standardního. Jsou to knihy pro romantické dušičky s láskou k podivnostem

rhodes1

Antropologii jsem si pořídila přes bazar na Databázi knih a nelituji. Investovat do této knihy (100 korun, žádné velké peníze) jsem chtěla již delší dobu. Mikropovídky se čtou jedním dechem. Nad některými se pozastavíte a budete si trochu lámat hlavu s tím, co chtěl básník říci, nad jinými se budete smát. Útlou knížku jsem přečetla během jednoho odpoledne. Ale pocit, který ve mně zanechala, trval o něco déle. Příběhy jsou absurdní, lechtivé, vtipné, humorné, tragické, smutné. Dost možná se v některém z nich poznáte. Nebo v nich poznáte někoho ze svých blízkých. 

rhodes2

Tak tuto povídečku jsem si přečetla už asi desetkrát a pokaždé jsem se smála. Protože prostě odličovadlo. 

Muži, co odpouští svým překrásným ženám jakýkoliv hřích, muži, kteří tolerují svým milenkám alkohol, muži, co své ženy nemilují, nenávidí je, a přesto je trpí. V příbězích si můžete najít to svoje. Možná vám to bude nepříjemné. Všechna ta tragičnost je v příbězích hezky ukrytá. A čeká na své objevení. 

rhodes3

Nesmím opomenout kladně ohodnotit i obálku. Určitě jsem tu jednou zmiňovala, že knihy od nakladatelství Argo miluji, vždycky si jich v regále všimnu na první dobrou. Jsou jiné. A nikdy nezapomínají i na vnitřek, který je většinou designově sladěn s obálkou. Prostě hezké zvenku i zevnitř. Za každých okolností.

Co se mi nelíbilo?

Je to šáhlý. Ale mně to nevadí, já jsem s podobnou literaturou moc spokojená a vždycky mě taková kniha pobaví. Ale znáte to, není to pro všechny. Povídky jako takové moc nemusím, ale v tomto případě se snad ani o povídky nejedná. Vždyť co je to 101 slov? To sotva stihnete načrtnout příběh. Antropologie jsou vlastně jenom takové náčrtky osudů a příběhů. Chápu, že to spoustě lidem nesedne a budou podobnou knihu považovat za zbytečnou. Já si naopak myslím, že toho v sobě skrývá hodně a kdo to nechce odhalit, tak to prostě neodhalí. Pokud vás ovšem baví pátrat a číst mezi řádky, kniha se vám bude líbit. 

A jestli chcete něco "silnějšího", příběhově výživnějšího, doporučuji ono zmiňované Zlato nebo román To je život, taktéž od Dana Rhodese. A zaručuji vám, že se budete smát. Nahlas.

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Antropologie - Dan Rhodes tlapka 05. 03. 2017 - 13:06
RE(2x): Antropologie - Dan Rhodes cojuliecetla 05. 03. 2017 - 13:44