Postel, hospoda, kostel - Zbigniew Czendlik

19. březen 2017 | 19.16 |

postel1

O čem je kniha?

Kniha s velice poutavým a vtipným názvem je ve skutečnosti autobiografie známého faráře Zbigniewa Czendlika. Autobiografie je psána formou rozhovoru. Otázky si připravila novinářka Markéta Zahradníková. Zbigniew je původem Polák. Brzy po té, co dokončil vysokou školu, byl odvolán do Česka, kde žije dodnes. Je známý svými neotřelými názory, kterými vyvrací naší všeobecnou představu o farářích. 

Co se mi líbilo?

Velice se mi zamlouvala forma, jakou byl životopis podán. Zbigniew není žádný spisovatel, ale protože chtěl o sobě dát světu vědět i skrze knihu, zvolil úžasný formát. Rozhovor. Jeho životní události tam jsou poodhalovány postupně, paní Zahradníková mu pokládala zajímavé otázky ohledně jeho dětství, vyrůstání v silně věřícím Polsku, ohledně jeho odchodu do Česka. 

postel2

Zbigniew se nebojí. Otevřeně mluví o lásce, o celibátu, o farářích, o nynějším papežovi, o církvi (dotýká se i ožehavého téma církevních restitucí), o tom, proč nemá rád zpověď nebo co si myslí o dnešní výchově dětí. Musím říct, že tento člověk to má v hlavě srovnané. Prostě ví, co říká. Má svoje nedostatky a chyby, ze kterých si dokáže udělat srandu a veřejně je přiznat. Zůstává i nadále skromný, což na něm obdivuji asi nejvíce. A jeho vztah k náboženství mi byl sympatický, i přesto, že já sama věřící nejsem. O bibli a o náboženství celkově mluvil hezky, nijak vtíravě nebo podbízivě, jak by někteří mohli předpokládat. Naopak. Hledal jakési paralely mezi písmem svatým a dnešním světem. Oceňovala jsem na něm, že není zkostnatělý konzervativní páprda, ale že jde s dobou. Myslím, že je tak oblíbený právě proto, jak svěží má pohled na svět.

postel3

Při čtení jsem se pobavila. Knihu je možné kdykoliv odložit a zase se k ní vrátit, protože vždy si jen přečtete otázku paní novinářky a hned následuje odpověď, takže jste vždycky v obraze. Zbigniew je vtipný. Nebojí se dělat si srandu ze sebe, neštítí se říkat vtipy o farářích. Dokonce na sebe prozradí i několik trapasů a přešlapů, které se mu povedly. Oceňovala jsem otevřenost a upřímnost, i když jsem si jistá, že mu to možná přineslo i nějaké potíže. Knihu jsem půjčila babičce a tetě, obě mi jí vrátily a šly si hned koupit svojí vlastní. V knize totiž není nouze o moudra. Zbigniew háže jednu perlu za druhou. Kdybych si ke čtení měla vzít papír a všechny ty krásné věty vypsat, měla bych ho brzy plný. 

postel4

Co se mi nelíbilo?

Knize nemám co vytknout, líbila se mi přesně tak, jak byla. S některými jeho názory jsem se úplně nestotožňovala, ale to je v pořádku. Nelíbil se mi jeho názor na ženy (jejich postavení ve společnosti) a trošku mě mrzelo, že tématu víry se věnovali notnou část knihy. Ale chápu vždyt je to farář, o čem jiném by se měli bavit. Ale na můj vkus by tam toho mohlo být trošku méně. 

Zbigniew Czendlik je velice chytrý člověk, který se jistě hodně zasadil o popularizaci náboženství. Vstoupil do médií, je známý svým přátelstvím s Lucií Bílou. Pokud je vám tohle všechno protivné, doporučuji se přes to přenést. Taky mi to ze začátku malinko vadilo, ale hned na první stránce knihy mi došlo, že jsem byla jedna z mnoha, co přijala jeho "veřejný mediální profil" a o něm, jako o člověku, nevěděla absolutně nic. 

5/5

"Jisté zkušenosti mě dost poučily o našem pocitu nepostradatelnosti. O tom, jak přeceňujeme vlastní důležitost. Že pro druhé mnohdy neznamenáme ani zdaleka tolik, kolik si myslíme."

"Rodiče jsou největší vzor pro každého. Aniž si to uvědomujeme, ve většině důležitých věcí nás ovlivňují a formují právě oni. Asi proto se jim na stará kolena tak moc podobáme."

Zpět na hlavní stranu blogu