Mlýn na mumie - Petr Stančík

16. duben 2017 | 13.00 |

mumie4

O čem je kniha?

Mlýn na mumie aneb převratné odhalení komisaře Durmana je kniha literárně na pomezí gastro románu, erotické frašky a kriminálního příběhu. Je vším tímhle dohromady a zároveň není ničím. Absurdní román, jakási staropražská detektivka, nás zavede do válečného roku 1866. Komisař Durman se snaží vyřešit případ, za nímž stojí sériový vrah vraždící výhradně pošťáky. A to velice velice neobvyklými způsoby. 

Co se mi líbilo?

Absolutně netuším, co si o této knize myslet. Četla jsem vesměs pozitivní recenze, takže jsem očekávala, že Mlýn na mumie (velice zajímavý název, mimochodem) bude jízda. Jízda to opravdu byla, ale v úplně jiném slova smyslu. Po dobu čtení jsem si říkala, jestli to náhodou není nějaká "intelektuální" kniha a já jsem protě blbá nebo natvrdlá. Skutečně jsem neměla tucha, co se v té knize děje. Příběh byl tak šáhlý, tak absurdní, tak pitomý, až jsem měla kolikrát chuť knihu zahodit nedočtenou. Ale nechala jsem se zlákat pěknou obálkou a samozřejmě cenou Magnesia Litera za prózu za roku 2014, kterou se tato kniha honosí.

mumie1

Styl Petra Stančíka mi hodně připomínal styl Miloše Urbana. Několikrát jsem se podívala na obálku, jestli skutečně nečtu nějakou "Urbanovinu". Prapodivné bylo už jen celkové magické ladění knihy. Absurdní výjevy a surrelistické obrazy, o tohoto barevného koktejlu byla přimíchána i nevkusná erotika a barvité popisy (poměrně nechutných) jídel. To celé zabalené v jednom balíčku představuje tak nějak obsah celé knihy. Prasácký komisař, co "přeřízne" i náhodnou kolemjdoucí v davu, nekonečné ochutnávání odporných jídel z netopýrů a kravských hlav a vyšetřování, které nemá hlavu ani patu. K tomu všemu absurdní situace jako Neruda v hospodě, létající stroj nad bitevním polem, mluvící květina nebo pohlavní styk uprostřed rozbouřeného davu.

mumie2

Pozitivně hodnotím nápaditost a hrátky s jazykem. Autor má talent, přišlo mi, že ví, co dělá. Češtinu ovládá skvělým způsobem, i když byla kniha psána poměrně primitivním jazykem (připomínalo mi to pohádkové vyprávění pro děti). Občas byly jeho myšlenky tak absurdní, až mi přišly vtipné. Zvlášť jsem oceňovala nápaditost při vraždách (každá z mrtvol byla zabita jiným obzvláště nechutným způsobem). A taky se mi líbila autorova obrazovost. Praha byla popisována barvitě, dost dobře jsem si všechna místa dění představovala. Ale obsah knihy (jako celek) mi jaksi nedával smysl. Durmanovi všechno procházelo. Přežil dokonce i svou smrt. Dostal se do smečky kočovných cikánů, z ničeho nic se objevil pod zemí, kde mluvil s mrtvolou, na to si do žíly píchl kokain a na další stránce už ležel doma v posteli a na něm se ukájela jeho hospodiňka, která prostě jenom využila situace. Plácala jsem se do čela a opakovaně si nadávala: "Někdo tady není normální. Buď já, a nebo autor."

magnesialitera

Tak tohle je současná česká literatura. Tohle je kniha, která vyhrála cenu za prózu. Kde se stala chyba (myslím tím u mě)? Absurdní fraška, která měla být možná vtipná, ale z mého pohledu se autorovi příliš nevydařila. Co hodnotím velmi pozitivně, je design knihy. Paperbacková obálka, písmo, žlutá barva stránek, to všechno k sobě parádně ladilo. Mlýn na mumie jako "předmět" se mi hodně líbí. Mám náměty těchto ilustrací z pitvy hodně ráda. 

mumie3

Co se mi nelíbilo?

Přesto všechno si jsem jistá, že si Mlýn své nadšence najde. Děj se odehrává v Praze na místech nám všem moc dobře známých. A to dávalo knize jistý "šmak". Komisař se pohyboval po ulicích, po kterých já téměř denně chodím do školy, takže kniha pro mě v tomto ohledu byla poměrně zajímavá. Ale pokud nemáte rádi detektivky, které absolutně nedávají smysl, kniha se vám asi nebude líbit. Možná jsem udělala tu chybu, že jsem nepřistoupila na "autorovu hru" a nepřijala jeho styl takový, jaký je. Možná nemám cit pro takové šílenosti. Nebo nejsem dostatečně inteligentní, abych podobnou literaturu dokázala ocenit. Ale já tu knihu vnímám zpětně jako ztrátu času. Mohla jsem klidně žít dál, aniž bych ji četla. 

Pokud vás ale podobná literatura láká, směle do toho. Jistě se najde spousta čtenářů, pro které bude kniha pobavením. Troufám si říct, že je to kniha psaná přímo pro Čechy. Kdo četl, asi chápe. 

2/5

A protože se cítím opravdu špatně, že takhle haním knihu (protože to já opravdu nerada), tady je pozitivní video recenze od Jardy. Sice je to recenze na jinou knihu, ale o Mumiích se zmiňuje hned na začátku. Na knihu jsme se vrhla díky jeho doporučení. Do chuti se mi bohužel moc nestrefil. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mlýn na mumie - Petr Stančík brutally-honest 16. 04. 2017 - 20:44
RE(2x): Mlýn na mumie - Petr Stančík cojuliecetla 17. 04. 2017 - 09:00
RE(3x): Mlýn na mumie - Petr Stančík brutally-honest 17. 04. 2017 - 10:10
RE(4x): Mlýn na mumie - Petr Stančík cojuliecetla 18. 04. 2017 - 18:12
RE: Mlýn na mumie - Petr Stančík jm 20. 04. 2017 - 16:24
RE(2x): Mlýn na mumie - Petr Stančík cojuliecetla 20. 04. 2017 - 20:30