Augustin Zimmermann - Zuzana Kultánová

27. srpen 2017 | 17.18 |

augustin


O čem je kniha?

Depresivní román pojednávající o osudu alkoholika Augustina Zimmermana, je románem nevelkého rozsahu, ale velice silného příběhu. Mapuje život jedné rodiny, která se přestěhuje do chudé části Prahy, živoří a snaží se udržet ve společnosti plné předsudků, chudoby a nezdaru. Augustinovy pravidelné návštěvy v hospodách rodinnou situaci rozhodně nezlepšují. Nacházíme se v šedesátých letech devatenáctého století. Světem hýbe průmyslová revoluce. 

Co se mi líbilo?

Upozorňuji předem - je to velmi depresivné kniha. S hlavními hrdiny se autorka nijak nemaže. Hází jim klacky pod nohy. Jako čtenář neustále vyhlížíte lepší zítřek, čekáte na nějaký světlý moment, který by hrdiny osvobodil z mizérie. Ale neustále jenom přihlížíte, jak notorický alkoholik stahuje sebe i se svou celou rodinou hloub do pražských kanalizací. Příběh je velice silný, má temnou, existenciální atmosféru. Je to náročné, čtení, které má ale svou určitou krásu.

augustin1

Autorka dokázala i ty největší špíny popsat nádherným jazykem, krásně vykreslit spodinu lidstva (docela oxymoron, že?). Naservíruje vám na talíř obrazy a vy se s nimi potom musíte popasovat. Příběh začíná někde uprostřed. Klasická manželská hádka. Žena hází nádobím, muž naštvaně odchází do hospody, kde se zpije do němoty, má problém se vrátit domů. A tady někde uprostřed jejich životů celá kniha začíná. Postupně se dozvídáte, jak se manželé Cimmermanovi poznali, dozvídáte se bližší informace o jejich společných i nespolečných dětech, dozvídáte se, proč je vlastně Augustin nešťastný. Celé se to táhne jako zatuchlá mrtvola. A vy, jako čtenář přesně tušíte, že tam někde nějaká ta "mrtvola" zakopaná bude, jenom čekáte na její odhalení. Je to v podstatě kolotoč. Chlast, dluhy, střízlivění, hádky, chlast, dluhy, střízlivění, hádka, znovu chlast, ještě větší dluhy než před tím, už žádné hádky, ale ani žádné střízlivění. 

Čtení mě velice bavilo. Knížka byla nominována na cenu Magnesial Litera (objev roku), kterou potom ve výsledku nezískala, ale i tak si myslím, že porota ve svých nominacích brousila v dobrých vodách. Je to novodová kniha, která velice poutavým způsobem vykresluje historii.

magnesialitera

Nejmrazivější na celé knize je fakt, že je inspirován pravdivým osudem. Pokud byste knihu četli, níže Vám dám pár odkazů, které Vám odtajní, kolik si toho autorka poupravila a kolik z příběhu je skutečná pravda (odhaduji to tak na 70 % pravda, zbytek fikce). Proto, pokud jste knihu nečetli a máte to v plánu, na odkazy NEKLIKEJTE! A pro ostatní, na stánkách najdete velice zajímavé informace. Velice obdivuji paní, která se nadchla pro osud Augustina Zimmermana a našla všechny existující informace v archivech a knihovnách. Zuzana Kultánová knihou celý osud velice pěkně popularizuje. 

ODKAZ 1 - Klub přátel Žižkova

ODKAZ 2 - článek z novin

ODKAZ 3 - Zimmermanovy děti

Co se mi nelíbilo?

Knihu doporučuji všem, co mají žaludek na poměrně silné, dosti negativní, naturalistické knihy. Není to lehké čtení, a jak jsem koukala na komentáře od jiných čtenářů, někteří neměli ani sílu knihu dočíst. Čtení se mi moc líbilo, přesto nedávám plné hodnocení. Byly okamžiky, ve kterých mi připadalo, jako kdyby autorka knihu natahovala. Některé pasáže byly zdlouhavé a unavovaly mě. Knihu bych jinak přečetl jedním dechem, takhle jsme ji několikrát odložila, odpočinula si a mohla pokračovat ve čtení. Není to čtivá YA literatura, to v žádném případě. Není to snadné čtení a není to nic pro zasmání. Ale hodnotím vysokým počtem bodů a doporučuji všem, co mají chuť okusit nějakou novodovou českou literaturu. Nesáhnete vedle.

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Augustin Zimmermann - Zuzana Kultánová brutally-honest 06. 09. 2017 - 15:14
RE(2x): Augustin Zimmermann - Zuzana Kultánová cojuliecetla 11. 09. 2017 - 17:19