Utrpení knížete Sternenhocha - Ladislav Klíma

2. červenec 2016 | 12.33 |

utrpeni01

O čem je kniha?

Klíma svou knihu nazval Groteskním romanetem, což je hodně veliká ironie. Jedná se o příběh knížete, který si vzal za ženu mladou ne příliš hezkou dívku Helgu, která se rozhodla, že mu udělá ze života peklo. Poté, co si do jeho zahrady nechá přinést tlupu tygrů a lvů si najde milence, zavraždí své jediné dítě krátce po porodu a nahá se prochází po lesích. Kníže ze vzteku nechá zabít jejího milence a ji samotnou násilím zavře do věže, kde ji nechá vyhladovět až k smrti. Sám se při tom přivede k šílenství

utrpeni02

Co se mi líbilo?

Snad poprvé za mou čtenářskou "kariéru" mám problém napsat, co se mi na knize líbilo. Tohle je ta nejodpornější kniha, jakou jsem kdy četla. Je plná děsivých nočních mur, krve, násilí, vražd, šílenství. To všechno je napumpované do 200 stránek pod neskutečným tlakem, po otevření  knihy se to na mě všechno doslova vyhrnulo, vyhřezlo to jako střeva. Pokud by někoho někdy napadlo přečíst si Sternenhocha, varuji předem – obrňte se trpělivostí, distancujte se od všech těch děsivých výjevů, jinak se z toho zblázníte. Nevěříte, že by mohla být kniha tak příšerná? Ha! Helga krátce po porodu zavraždí své dítě tak, že jím hodí o zem, jeho křehká hlava se rozlouskne jako oříšek. Její milenec zbožňuje šílené chování, ona po něm leze polonahá jako had, nechá se od něj znásilňovat. Sám Sternenhoch se zblázní takovým způsobem, že se chová jako zvíře. Kouše lidi do lýtek, štěká, kvílí, válí se ve výkalech, jí prasečí jídlo, válí se v blátě. On sám Helgu často násilně bije, Klíma se neostýchá vkládat svým postavám do rukou všemožné biče a hole, kniha je plná potu a smrduté kořalky, nechutných peněz a nechutných postav. Tak co, stačilo?

Kniha je psána formou deníku, občas je dokonce vynechán kousek textu, jakože nebylo možné rozluštit autorův rukopis, nebo se občas objeví tři pomlčky vedle sebe a dole je vysvětlení, že se jednalo o velikou inkoustovou kaňku. Tento způsob mi nevadil, naopak, přišlo mi to zajímavé, takové osobitější. Přeci jen, pocit, že čtete něčí deník (a navíc deník šílence), je svým způsobem vzrušující.

utrpeni03

Nabíledni je jedna otázka. Julie, proč jsi tu knihu vlastně četla? Tak jednak byla v seznamu k maturitě, absolutně nechápu, kdo by z tohohle chtěl maturovat. A jednak mi byla doporučena samotnou profesorkou. A taky jsem byla zvědavá. Klíma byl jedním z nevýznamnějších českých filozofů, jeho myšlenky se velice silně přiklání k filozofii Nietzscheho či Schopenhauera, už to samo dost vypovídá.  Nechci knihu jen hanit, je plná zajímavých myšlenek, sice dosti temných, ale i tak zajímavých. Zaujala mě věta: "Ohyzdné jest jen to, co vidíme prismatem své nenávisti a hnusu. Pouze nenávist je nenávisti hodna, pouze hnus je hnusný; ba ani on.” 

utrpeni04

Co se mi nelíbilo?

Abych byla upřímná, měla jsem problém knihu vůbec dočíst. Bylo to tak depresivní, tak temné a nechutné, že jsem to kolikrát musela zavřít a zeptat se sama sebe – zajímá mě, jak to skončí? Chci to číst? Pokud se do této knihy dáte, věřte mi, konec stojí za to. Je to to nejšílenější zakončení nejšílenější knihy vůbec.

Obecně mi moc nesedl autorův styl, který je chvílemi až básnický, takový poetický, občas bez hlavy a paty. Na knihu je třeba se soustředit, aby Vám neunikly detaily nebo části příběhu, není to tedy žádné čtení do houpací sítě. Knihu, ač poměrně útlou, jsem četla bezmála půl roku, k jejímu dočtení jsem se téměř nutila. Nakonec jsem ráda, že jsem to překonala. Na světě nejsou jen miloučké slaďoučké knihy, jsou tu i ty temné. Občas není na škodu se nějaké z nich věnovat. Ale nic se nesmí přehánět, že?

2/5
Zdroj: http://cojuliecetla.pise.cz/5-snuff-chuck-palahniuk.html

Zpět na hlavní stranu blogu