Láska v Londýně - Iva Pekárková

13. únor 2017 | 11.00 |

londyn

O čem je kniha?

Láska v Londýně je (rozměrově) malá knížka, která obsahuje celkem 6 povídek. Všechny povídky spojuje stejné téma. Hlavní hrdinové a hrdinky žijí v Londýně a dostávají se do střetu s Afroameričany (většinou muslimy), nebo jimi přímo jsou. Všechny povídky jsou plné lásky, nevěry, žárlivosti, rodinných vztahů, vyrůstání v evropské společnosti, vykořeněnost.

Co se mi líbilo?

To, že má Iva Pekárková ráda téma černochů přistěhovalých do Evropy, již víme. Většina knih, které autorka píše, jsou o nich. O jejich snaze přizpůsobit se, o jejich touze najít si "bílou manželku", o jejich kořenech, o jejich kouzle. Černoši Ivu Pekárkovou asi prostě přitahují (sama si jednoho vzala :D). Téma má zvládnuté brilantně. Otázkou pro mě bylo: "Jaké píše Iva povídky?" Protože s její literaturou jsem se již setkala (Pečená zebra) a dost mě zaujala

londyn01

Abych byla upřímná, povídky nejsou vyloženě můj nejoblíbenější literární útvar. Chce to obratnost, vyžadují si, aby autor prokázal, jak skvěle umí bruslit v jazyce a jak obratně dokáže vyjádřit hlavní myšlenku na malém počtu stránek. A to je kámen úrazu. Mám poslední dobou chuť číst něco nekonečně dlouhého, nějaký šťavnatý, košatý román. Povídky moc nevyhledávám. Připadají mi pomíjivé, konzumní, kloužou po povrchu, nejdou do hloubky. Ale Ivu Pekárkovou mám ráda a chtěla jsem dát šanci i jiným knihám z jejího pera.

londyn02

Co ovšem musím ocenit, jsou témata. Líbil se mi příběh Angličanky, která se zamiluje do Afroameričana. Jazyková bariéra je veliká, dívka ani neví, s kým to vlastně chodí. Ale v posteli jim to klape, tak proč řešit zbytečnosti. Jenomže přítel je silně věřící muslim, aby se mohli vztít, musí dívka prokázat svou víru v aláha. Chodí do mešity a učí se obřadům. Iva Pekárková se šťourá v tom, jak dochází k mísení jednotlivých kultur. Klade si otázku, jestli tady mohou lidí z tak rozdílného světa vůbec přežít. Jak to, že se tak jednoduše integrují do Evropy. A integrují se vůbec? 

londyn03

Co se mi nelíbilo?

Myslím, že Iva tlačila moc na pilu. Příběh, který by román rozebíral na 200 stránkách, dokázala zhustit na 2 stránky. Na jednu stranu umění, na druhou stranu... to je přeci hrozná škoda! Použila spoustu prostředků, jak zaujmout. Sex (no budiž), vulgarismy (ještě pořád snesitelné) a ostré závěry (to už se mi tolik nelíbilo). Všechny hlavní události autorka popsala stručně, ale nebála se zdlouhavě věnovat nějakému absolutně nedůležitému momentu. Měla jsem možnost sledovat nějaký dobře rozehraný příběh, který byl ale velmi brzy ukončen v pro mě absolutně nepochopitelné chvíli. Po čtení povídek se vždycky cítím tak zvláštně prázdná. Prostě mi připadají povrchní. I když chápu, jak těžké je napsat dobrou povídku. Obdivuji to. Ale jako čtenář to neumím ocenit. Výhodou povídek pro spoustu lidí je, že knihu je možné odložit. Kdykoliv a kdekoliv. A pak se k ní prostě po delší době vrátit bez pocitu, že netušíte, o co jde. Pokud jste ten typ, knihu doporučuji všemi deseti. Budete spokojení. Iva Pekárková je dobrá spisovatelka. A budu to tvrdit i přesto, že mi přijde, že se dost opakuje. Mám na mysli různé fráze a obraty, ale to je možná jenom pro to, že jsem četla od ní už jednu knihu a mám možnost srovnávat (ačkoliv nechci). Iva má dobrý styl, píše poutavě. Jinak bych tu knihu nečetla.

Ještě jednu drobnost si neodpustím, nepochopila jsem, proč autorka psala některá slova velkými písmeny. Chápu, že asi chtěla udělat důraz na některá slova, ale v textu se to oběvovalo až příliš často. Nebylo mi zkrátka PŘĺJEMNÉ neustále číst a NARÁŽET na slova psaná velkými PĺSMENY. Ale to je jenom takový můj osobní pocit. Dost možná jsem nepochopila ten záměr.

Knihu hodnotím průměrně. Daleko lepší se mi zdála Pečená zebra. Jestli to nebude tím, že zebra je mladší, novější kniha? :-) 

3/5

Co Vy a povídky? 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Láska v Londýně - Iva Pekárková chaostheory®pismenkuje.cz 18. 02. 2017 - 09:36
RE(2x): Láska v Londýně - Iva Pekárková cojuliecetla 19. 02. 2017 - 22:07
RE: Láska v Londýně - Iva Pekárková brutally-honest 20. 02. 2017 - 14:22
RE(2x): Láska v Londýně - Iva Pekárková cojuliecetla 20. 02. 2017 - 16:50