Shrnutí čtenářské výzvy 2016

27. prosinec 2016 | 14.46 |

kv2016

1. Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno

jedenden

Jeden den - David Nicholls

Jeden den byla kniha, na kterou ráda vzpomínám. Jedná se o úžasně zpracovaný romantický příběh, který vás ihned vtáhne do děje. Autorův styl je velmi svižný, čerství, u čtení jsem se moc bavila. Příběh nepostrádá nečekané zvraty a dramatické momenty.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

2. Kniha poprvé vydaná v roce 2016

sandman

Sandman: Předehra - Neil Gaiman

Sandman je komiks, který se za posledních několik let stal mou srdeční záležitostí. Předehra je poslední díl, který byl napsán s tou myšlenkou, že by se měl stát jakousi předehrou, "prvním dílem"celé serie. Nicméně já doporučuji číst Předehru jako úplně poslední. Pro mě to byla veliká nostalgie a malé popostrčení k tomu, abych si všechny sandmanovské komiksy přečetla znovu. Takže v novém roce se do jedenáctidílné série pustím znovu! Za mě určitě nejlepší intelektuálský komiks na světě. 

3. Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih

hungerges01

Hunger games - Aréna smrti

Hunger games doporučuji všem, kdo začínají s young adult literaturou. Je to úžasný start, lehké čtení, které ovšem zabaví na velmi dlouhou dobu. Fenomém dnešního literárního světa.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

4. Kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností

memento

Memento - Radek John

Memento je kniha o problematice drogově závislých. Příběh vás zavede mezi lidské osudy, do kterých zasáhly drogy. Máte možnost přečíst si o životě narkomana. A zjistíte, jak málo stačí, aby člověk zapadlo do žumpy, ze které není cesty ven...

5. Kniha, která byla přeložena do angličtiny

matka

Matka - Karel Čapek

Klasické drama o válce, o roli matky během války a o tom, kdo vlastně trpí nejvíce. Velice emotivní drama, které mohu doporučit všem zájemcům o Čapkovo dílo. Válkou s mloky a Bílou nemocí to totiž nekončí!

6. Kniha, která má méně než 200 stran

krysar

Krysař - Viktor Dyk

Viktor Dyk přepracoval starou německou pověst do útlé knížky. Krysař je klasika, kterou jsme jistě všichni ve škole četli. 

7. Kniha, která byla zfilmovaná

knize

Utrpení knížete Sternenhocha - Ladislav Klíma

Velice pesimistická, brutální, krvavá až odporná kniha vás zavede na dvůr knížete Sternenhocha, který prožívá samá utrpení. Kníže jednoho dne potká ženu, do které se okamžitě zamiluje. Že se nejedná o obyčejnou dívku vám bude jasné hned na začátku. Během čtení máte možnost nahlédnout do deníku samotného knížete a pozorovat jeho proměnu v totálního šílence. 

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

8. Kniha, která má více než 400 stránek

zlubyzla

Ve službách zla - Robert Galbraith (alias J. K. Rowling)

Třetí kniha úžasné série o detektivu C. Strikovi. Rowlingová vás opět zavede do úzkých londýnských ulic, kde to smrdí samými problémy. Zažijete to, co od každé detektivky čtenář žádá. Napětí, strach, emoce, překvapení. Za mě nejlepší detektivní serie 21. století.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

9. Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele)

p.s.

P.S. - Aňa Geislerová

Jemná oddychová knížka, která si vysloužila ocenění Magnesia litera. Aňa, známá česká herečka, psala především o svém soukromí. O svých prožitcích, o tom, co má ráda. O své rodině, jídle a krásách života. Kniha je doplněna nádhernými ilustracemi, bez kterých by si takovou slávu jistě nezískala.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

10. Kniha povídek

zeď

Zeď - Jean-Paul Sartre

Zeď je kniha existenciálních povídek. Sám J.P. Sartre je považován za zakladatele tohoto filozofického proudu, který otřásl Evropou. Mám Sartera moc ráda, jeho knihy postupně hltám a zájemcům o existencialismus mohu jen doporučit. Ale musíte se při čtení samozřejmě pořádně obrnit proti tomu proudu negativismu, který se na vás z knihy vyvalí. 

11. Kniha od českého autora

veznena

Vězněná - Pavel Renčín

Jedná se o prózu na pomezí hororu a thrilleru, inspirovaného skutečnou událostí. Při čtení mi doslova běhal mráz po zádech. Vězněná je bezkonkurenčně nejsilnější kniha s mrazivou atmosférou, jakou jsem kdy četla. Příběh je inspirován případem ze šumavských hranic, kde ve svém domě věznil pohraničník jednu dívku, jejíž hlavu zavíral do dřevěné bedýnky. Děsivé. Kniha je žánrově připodobňována Stephenu Kingovi. O tomto tvrzení se můžete přesvědčit sami. 

12. Kniha od autora píšícího pod pseudonymem

sedmikosteli

Sedmikostelí - Miloš Urban

Miloš urban je autorem magických knih, ve kterých úplně ne vždy víte, co se vlastně děje. Spousta jeho knih se odehrává v Praze, kterou líčí velice magicky. Knihy nepostrádají atmosféru.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

13. Kniha od autora oceněného Nobelovou cenou

godot

Čekání na Godota - Samuel Beckett

Čekání na Godota je velmi známé, citované divadelní představení, které si vydobylo slávu svým absurdním humorem a neuvěřitelnými scénami. Ke knize mě přivedla moje bývalá učitelka českého jazyka. Drama doporučuji milovníkům absurdismu. Protože pokud nejste tomuto literárnímu proudu otevřeni, akorát vás to otráví. Dvojice postav čeká, ani neví na co. Dočkají se vůbec někdy? :-)

14. Kniha přečtená za jediný den

kulicka

Kulička - Guy de Maupassant

Povídka Kulička je známá Maupassantova realistická povídka. Cestující v kočáře rozehrají zajímavý příběh, během kterého se ukáže, jak moc lidé dávají na předsudky. Jediná prostitutka, společností odmítaná, se ukáže jako nejlidštější postava ze všech. 

15. Kniha s číslem v názvu

jedenplusjedna

Jeden plus jedna - Jojo Moyes

Další román skvělé britské spisovatelky Moyesové. Ta se proslavila především díky knize Než jsem tě poznala. Dle mého názoru nejsou její další knihy tak skvělé. Ale i tak stojí její literatura za přečtení. Knihy jsou psány svižným, symaptickým tempem. Jistě zaujmou spoustu dívek.

 Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

16. Oblíbená kniha tvého dětství

popak

Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek

Nemám nejoblíbenější knihu dětství, nebo naopak, mám jich hrozně moc. Ale nakonec jsem sáhla po pejskovi a kočičce, kteří mě doprovázeli několik let. Poslouchala jsem je ráda na CD, doma jsem měla spousty knížek. Při čtení jsem se zase vrátila do dětství. Bylo to moc milé.

17. Kniha doporučená kamarádem

nvlnst

Nevolnost - Jean-Paul Sartre

Další Sarterova existenciální kniha, která vás zavede do světa čtyřicetiletého svobodného muže, který trpí nevolnostmi. Nevolnosti mají psychický i fyzický ráz. Zmítá se tak v halucinacích a deziluzích, kde je mu v mlze odkrývána podstata všeho. Opět doporučuji se hodně obrnit proti pesimismu, ale kniha stojí za to, jste-li fanoušek existencialismu. 

18. Kniha o přátelství

tjžvt

To je holt život - Dan Rhodes

Dana Rhodese jsem si oblíbila hned u jeho první knihy - Zlato a rozhodla se, že se pustím i do jeho další knihy. Nezklamal. Melancholické, milé, povznášející čtení, které si líně pluje mezi řádky. Ne každému samozřejmě vyhovuje jeho styl, já jsem si ho však zamilovala především díky úžasným hlavním hrdinům a hrdinkám. 

19. Populárně naučná kniha

nikdonikde

Nikdo nikde - Donna Williams 

Autentický přepis deníků mladé autistky, která vyrůstala v době, kdy o podobném pojmu neměla společnost ani tušení. Malá Donna si prošla násilím, utíkala do svých barevných světů a snažila se čelit světu, kterému nerozuměla. Její psycholog jí doporučil psát si deník. Donna se ho později rozhodla vydat.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

20. Kniha od autora mladšího 30 let

kafeacigarko

Kafe a cigárko - Marie Doležalová

Jedná se o knihu sestavenou z blogových příspěvků, které si zapisovala každý čtvrtek mladá herečka Marie Doležalová. Její vtipné příhody vás zavedou do zákulisí všemožných divadel, poodkryjí tajemství filmařských štábů a odhalí tajemství hereckého života.

Odkaz do mého čtenářského deníku >>>

________________________________________________________________________________________

Celou knižní výzvu hodnotím velice kladně, jsem na sebe pyšná, že jsem ji celou splnila. Určitě mi to mnohé přineslo. Databáze knih právě připravuje další výzvu pro rok 2017, kdo by se chtěl přidat, stačí mít účet na databázi. Úkoly vypadají opravdu skvěle, já půjdu určitě do toho!

vyzva2017

instagram

Děkuji tímto všem, kdo se na mých stránkách na chvíli zastavili, početli si, nechali komentář... Velmi si toho cením! Pokud zbyde čas, určitě se knihám (nebo alespoň čtenářské výzvě) věnovat i nadále. Je mi jasné, že takovou aktivitu, jakou jsem měla na začátku, už nejsem schopna vyvíjet, proto budou mé příspěvky tady velmi nepravidelné. I tak budu vděčná za každou vaší návštěvu!

Krásný nový rok 2017 a ČTĚTE

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 chaostheory®pismenkuje.cz 27. 12. 2016 - 18:40
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 27. 12. 2016 - 19:40
RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 jurtanimo 28. 12. 2016 - 12:57
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 28. 12. 2016 - 13:56
RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 rebarbora 28. 12. 2016 - 15:47
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 28. 12. 2016 - 18:48
RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 tlapka 28. 12. 2016 - 22:19
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 30. 12. 2016 - 12:07
RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 boudicca 31. 12. 2016 - 16:10
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 01. 01. 2017 - 11:28
RE: Shrnutí čtenářské výzvy 2016 movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 01. 01. 2017 - 16:00
RE(2x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 01. 01. 2017 - 19:25
RE(3x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 01. 01. 2017 - 21:12
RE(4x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 02. 01. 2017 - 20:25
RE(5x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 02. 01. 2017 - 20:43
RE(6x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 02. 01. 2017 - 21:20
RE(7x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 chaostheory®pismenkuje.cz 03. 01. 2017 - 18:51
RE(8x): Shrnutí čtenářské výzvy 2016 cojuliecetla 08. 01. 2017 - 12:11